Ruošdama šį
straipsnelį radau begales pačios įvairiausios informacijos – straipsniu ir
knygų, tyrimų ir praktiškų patarimų. Kai kurie autoriai cukrų be gailesčio
prilygina narkotikams ir iš dalies yra teisūs, nes cukrus veikia kaip laimės
narkotikas, sukelia milžinišką priklausomybę, nors grynas cukrus jokios naudos
organizmui neduoda. O ar kada susimąstėte,
kiek žalolos cukrus daro Jūsų organzmui? Cukrus kenkia endokrininei sistemai, o
besaikis cukraus vartojimas gali "apdovanoti" įvairiomis lėtinėmis ligomis,
kaip artritas, osteoparozė, diabetas, astma ir hipoglikemija, apie dantų ligas
jau nė neužsimename. Jei dar kyla abejonių ar verta cukraus atsisakyti, tai
siūlau peržvelgti sarašą anglų kalba - 146 priežastys, kodėl cukrus gadina Jūsų sveikatą, kuriame be visų kitų blogybių minima ir cukraus įtaka hormonų pusiausvyrai.
Cukraus perteklius ir hormonai
Žinome, kad cukrus veikia mūsų nuotaikas, tačiau šokinėti aukštyn žemyn jis priverčia ir mūsų hormonus. Visų pirma, yra klaidinga manyti, kad skydliaukės hormonai veikia vien skydliaukę, o lytiniai - vien vaisingumo funkciją. Visi hormonai organizme yra glaudžiai susiję - kai vieno hormono lygis krenta, kito - kyla, lyg mėgindamas kompensuoti trūkumą. Galiausiai tokie šokinėjimai gali išbalansuoti visą hormoninę sistemą.
Suvartojus cukraus insulino lygis pakyla mažindamas cukraus kiekį kraujyje. Tuo tarpu organizmas išskiria kortisolį ir adrenaliną, kurių funkcija cukraus kiekį kraujyje sunormalizuoti. Kadangi nuo cukraus insulinas kyla itin sparčiai, lygiai taip pat sparčiai ir nukrinta, o hormonai reaguoja vėliau - gaunasi tikra sumaištis. Pakilęs kartizolis verčia skydliaukės hormonus kristi, o skydliaukė veikia estrogeną.
Taigi šitokia sudėtinga grandininė reagcija, bet išvada viena - cukrus išbalansuoja hormonų veiklą. Negana to fruktozė eikvoja mūsų vitaminų ir mineralų atsargas, taip reikalingas tinkamai hormonų veiklai ir vaisingumui.
Taip pat besaikis cukraus vartojimas gresia insulino rezistencija, ypač moterims su PKS. Plačiau apie insulino rezistenciją kalbėsime kiek vėliau.
Cukraus priklausomybė
Faktas - jei susiduriate su sunkumais mėgindama pastoti, net jei neturite antsvorio, suvartojamo cukraus kiekį reikia stengtis sumažinti.
Kaip jau minėjau aukščiau, cukrus yra prilyginamas narkotikams, o Jūsų priklausomybė nuo cukraus, yra kur kas didesnė, nei pati įtariate. Taip sakau, nes pati save laikiau menka smaliže, visuomet sakydavau jog mieliau rinksiuosi silkę nei gabalą torto. Pasirinkimu neabejoju ir dabar, tačiau pradėjusi stebėti savo suvartojamo cukraus kiekius, supratau, kad priklaisomybę turiu. Vardan aiškumo, turėčiau pabrėžti, kad visus vartodama žodį "cukrus" neturiu omenyje vien baltasis kristalinis cukrus, nes lygiai toks pat cukrus yra ir sirupai, uogienės, medus, vaisiai bei daug kitų produktų. Deja deja, taip mūsų mėgstami vaisiai neretai yra tikros cukraus bombos, ir jų vartoti taip pat reikėtų saikingai. Bet apie vaisius kitą kartą.
Kuo pakeisti
Jei jau apsisprendėte išsivaduoti nuo šios priklausomybės, tuomet natūraliai iškyla klausimas - kuo pakeisti cukrų? Ir klausimas iš tiesų nelengvas, nes viskas, kas saldu turi daugiau ar mažiau cukraus. Tad rinktis, turbūt derėtų mažesnę blogybę. O taip pat, niekam nepavyko atsikratyti priklausomybės per naktį, tad mažais žingsneliais arbata saldinant medumi, vietoj šokolado suvalgant džiovintą figą ar kelias razinas tą cukraus badą galima pamažu malšinti. Visiškai cukraus galbūt nepavyks atsisakyti, o to ir nereikia, nes didžiausias baubas yra pernelyg didelis jo kiekis. Amerikos mokslininkai teigia, kad eilinis amerikietis suvartoja vidutiniškai 22 šaukštelius cukraus, kas beveik dvigubai viršija rekomenduojama dienos normą.
Dėl daugelio priežasčių, o taip pat ir mažinant suvartojamo cukraus kiekį, labai svarbu valgyti reguliariai, neleisti energijai išsekti, nes jai išsekus smegenys ir duoda impulsą: "cukraus ir skubiai!" Nes organizmas jau yra išlepęs - iš gliukozės gaminti energiją yra paprasčiau, nei deginti riebalus, o smegenys išdresuotos - gliukozės antpūdis reiškia energinos pliūpsnį, nors ir trumpalaikį.
Alternatyvos baltajam cukrui:
- Rudasis cukrus - išgautas sutirštinus cunkanendrių sultis. Energetinė jo vertė tokia pati kaip ir baltojo, o dėl nevisiško išvalymo jame dar yra likę užsilikusių vitaminų iš cukranendių. Vistik sacharozės jame tik šiek tiek mažiau (89 - 96proc) nei baltajame (99,75 proc), tad siūlyčiau jį vartoti tik pereinamajam laikotarpiui, o jei išeina - apsieiti ir be jo;
- Medus yra gliukozės ir fruktozės mišinys, jis gana dažnai naudojamas kaip cukraus pakaitalas, ne vien arbatai arkavai skaninti bet ir pyragams kepti. Be to, jo suvartojama gerokai mažiau nei cukraus. Tačiau reikėtų įsitikinti, kad medus natūralus, o ne pakaitalas pilnas cukraus;
- Fruktozė rekomanduojama sergantiems cukriniu diabetu, nes jos skaidymui nereikalingas insulinas, be to fructozė lėčiau pasisavinama nei gliukozė. Vistik neapsigaukite - tai nėra sveikiausias pasirinkimas, nors pavadinimas ir sufleruoja, kad gaunama ji iš vaisių ir uogų. Iš tiesų kristalinė fruktoze gaunama iš kukurūzų (krakmolo) arba sacharozės (cukraus);
- Džiovinti vaisiai, tokie kaip razinos, datulės, figos ir t.t. ( išskyrus tuos, kurie mirkyti sirupe) nors ir turi tikrai daug cukraus, bet vistik yra sveikesnis pasirinkimas, nes cukrus iš jų yra pasisavinamas lėčiau. Piknaudžiauti jais nederėtų;
- Klevų ir agavų sirupai laikomi gana sveikomis alternatyvomis, tačiau gali būti sunku gauti kokybiško, neskiesto sirupo;
- Stevija - ypač vertas dėmesio augalas, kurį galima auginti namuose. Džiovinti šio augalo lapai yra 7 kartus saldesni už cukrų. Perdirbta sevija galima rasti ir milteliais, ir tabletėmis ir sirupo forma;
- Cinamonas - iš tiesų yra stebuklingas prieskonis. Jis suteikia saldumo ir kavai, ir arbatai ir košei. Taip pat siūlau išmeginti cinamono arbatą;
Esu tikra, kad alternatyvų atrasite dar daugiau, o keičiantins mitybos įpročiams, keičiasi ir skonio receptoriai, tad netrukus pats skaniausias tampa kuo natūralesnis maistas. Deja, vartojant daug cukraus jo norisi daugiau, beriant druską, norisi vis daugiau sūrumo, nes skonio receptoriai atšimpa. Netūrali mityba - yra procesas, kurį pradėti kviečiu jau šiandien.
Čia galite rasti naudingų patarimų apie cukraus abstinenciją ir keleta "becukrių" receptų.
Čia apie dėmėsio vertas cukraus priešininkės puslapis.
Dėkui už naudingus patarimus, kaip tik planuojame vaikelį, visa kas susiję su nieštumu man yra labai įdomu!
AtsakytiPanaikintiPuikūs patarimai mums planuojantiems vaikutį tėveliams. Ypač buvo aktualu natūralus šeimos planavimas.
AtsakytiPanaikintiAš irgi noriu pastoti todėl buvo labai aktuali informacija apie cukraus naudą ir žalą norint pastoti.
AtsakytiPanaikinti