PKS

Apie PKS mediciniškai

Policistinių kiaušidžių sindromas (PKS), dar žinomas kaip Šteino - Leventalio sindromas, nustatomas beveik kas dešimtai vaisingo amžiaus moteriai. Iš esmės tai yra hormonų pusiausvyros sutrikimas, kuris pasireiškia aibe simptomų, kaip: 
  • Daugybinės cistos kiaušidėse
  • Nereguliarios mėnesinės
  • Vyriško tipo plaukuotumas
  • Nereguliarūs kraujavimai iš gimdos
  • Kiaušidžių padidėjimas 2-6 kartus
  • Ovuliacijos nebuvimas
  • Riebi veido oda ir plaukai
  • Polinkis spuogams
  • Tamsios dėmės ant veido ir krūtinės srityje
  • Nutukimas
  • Plaukų slinkimas
  • Nevaisingumas
  • Insulino padidėjimas / insulino rezistencija
  • Aukštas cholesterolis
Sergant PKS nebūtinai pasireiškia visi simptomai, tai labai individualu. Sindromo pavadinimas kilo būtent dėl daugybinių cistų kiaušidėse, kurios susidaro ciklo metu ir dažniausiai pasišalina su mėnesinėmis, tačiau vėliau nustatyta, kad ir šis simptomas pasireiškia ne visoms moterims.
Pagrindinis šio sindromo bruožas yra anovuliacija – būklė, kai kiaušidėse folikulai auga, didėja, bręsta, tačiau pagrindinis, dominuojantis folikulas nesusidaro, mėnesinių ciklo viduryje neplyšta, ovuliacija neįvyksta ir folikulo vietoje nesusidaro geltonkūnis. 
Ši patologinė būklė atsiranda sutrikus lytinių hormonų pusiausvyrai moters organizme; vėliau pati anovuliacija savo ruoštu dar labiau sutrikdo hormonų balansą. Priklausomai nuo to, kokios hormoninės reguliacijos grandys organizme sutrinka, anovuliacija yra skirstoma į 4 rūšis:

 •anovuliacija, susijusi su vyriškų lytinių hormonų – androgenų pertekliumi organizme;
 •anovuliacija, susijusi su insulino gamybos padidėjimu ir audinių atsparumu insulinui;
 •anovuliacija, susijusi su liuteinizuojančio hormono (LH) hipersekrecija posmegeninėje liaukoje;
 •anovuliacija, susijusi su androgenų virtimo į estrogenus cheminių reakcijų genetiškai determinuotais defektais.
 
Anovuliacija ir policistiniai kiaušidžių pakitimai yra organizmo atsakas į įvairias patologines būkles ir gali pasireikšti sergant hormonus išskiriančių organų (pagumburio, posmegeninės liaukos, antinksčių, skydliaukės, kasos ir kiaušidžių) ligomis. Anovuliaciją gali sukelti ir posmegeninės liaukos, kiaušidžių ar antinksčių navikai, stresas, depresija, anoreksija, staigus svorio kritimas, intensyvios atletikos ir bėgimo treniruotės, skydliaukės ir kepenų ligos, kiaušidžių audinio receptorių funkcijos sutrikimai, fermentinių reakcijų sutrikimai, nutukimas. 
Anovuliacija dažnai būna kartu su audinių atsparumu insulinui ir hiperinsulinemija. Kai organizmo audiniai tampa nejautrūs insulinui, kasa stengiasi šią būklę kompensuoti, todėl gamina dar daugiau insulino, taip atsiranda insulino perteklius – hiperinsulinemija. Moterims, sergančioms policistinių kiaušidžių sindromu, hiperinsulinemija ir atsparumas insulinui visada būna kartu su nutukimu.

Jei jums būdingi bent keli iš PKS simptomų ir turite įtarimų reikėtų kreiptis į gydytoją. Sindromui nustatyti jums nereikalingas vaisingumo specialistas, pakaks ir ginekologo konsultacijos.
 
Pirminė apžiūra 
 
Atliekamas vidinė echoskopija. Priklausomai nuo ciklo dienos ir kiaušidžių būklės gydytojas gali nieko neįtarti, tad būtinai informuokite jei ciklas yra nereguliarus ar jaučiate kitus simptomus.
Beveik 80 proc moterų su PKS turi labai ilgus ciklus (35 ir daugiau), kartais dingstančias mėnesines, 2 proc ciklai yra pernelyg trumpi (trumpesni nei 23 dienos), o likusios ciklu sutrikimais nesiskundžia.
 
Echoskopijos metu gali būti aptiktos daugybinės cistos bei kiaušidžių padidėjimas, gydytojas turėtų paskirti kraujo tyrimą.
 
Hormonų tyrimai 
 
Žmogaus organizme yra daugybė hormonų ir jie visi tarpusavyje yra susiję, veikiantys vienas kitą. Įtariant PKS pirmiausiai yra tiriami lytiniai bei skydliaukės hormonai.
 
Hormonai tirami imant kraują:
 
PRL (Prolaktinas) tiriamas bet kurią ciklo dieną.
 
2-5 ciklo dienomis duodamas kraujas ištirti šiems hormonams:
 
 LH (Liuteinizuojantis hormonas)
 FSH (Folikulus stimuliuojantis hormonas)
 TTH (TSH) (Tirotropinas)
 FT4 (LT4) (Laisvas tiroksinas)
 FT3 (LT3) (Laisvas trijodtironinas)
 ATPO (Skydliaukės mikrosominiai antikūniai)
 E2 (Estradiolis)
 TESTO (Testosteronas)
 SHBG (Lytinius hormonus jungiantis globulinas)
 DHEA (Dehidroepi-androsterono sulfatas)
Apie PKS buvimą signalizuoja padidėjęs LH hormonas, o tiksliau jo santykis su FSH, kai LH: FSH = 2:1; Neretai moterys su PKS turi padidėjusį TESTO. 
Jei nuo normos nukrypę skydliaukės hormonai, būtų tikslinga apsilankyti pas endokrinologą, kuris paskirs atitinkamą gydymą. Skydliaukės hormonai gydomi vaistais.
 
Priklausomai nuo moters ciklo PG (Progesteronas) tiriamas po numanomos ovuliacijos, t.y. antroje ciklo puseje.  Pastarasis hormonas parodo ar įvyko ovuliacija, ar ji buvo pilnavertė.
 
Nepateikiu normų, nes laboratorijos normas ir matavimo vienetus naudoja skirtingus. Tyrimų rezultatus geriausiai gali pakomentuoti gydytojas kaip ir paskirti tyrimas, jei jis galimas.
 
Kiaušintakių praeinamumas
 
Jei planuojate nėštumą ir pradėjote tyrimų maratoną, dar vienas privalomas tyrimas - kiaušintakių praeinamumas. Yra keli būdai šy tyrimą atlikti:
HISTEROSALPINGOGRAFIJA (HSG) arba lietuviškai - gimdos nuotrauka - procedūra atliekama be narkozės ir dažniausiai be nuskausminimo. Jos metu į kiaušintakius leidžiamas spalvotas skystis ir padaroma rentgeno nuotrauka, kuri parodo ar skystis pasiekia kiaušides. 
 
Didesnės invazijos reikalauja LAPAROSKOPIJA (LP) (gr. lapara – pilvas, scopeo – žiūrėti) – tai operavimo metodas, kai per kelis nedidelius pjūvius pilvo sienoje, naudojant optinę sistemą ir plonus manipuliatorius, pilvo ertmėje atliekami reikiami operaciniai veiksmai. Pro nedidelį pjūvelį pilvo sienoje, naudojantis specialia Veres’o adata, kurią duriant pro pilvo sieną nepažeidžiami po ja esantys organai, į pilvo ertmę suleidžiama anglies dvideginio dujų, kurios pakelia pilvo sieną nuo viduje esančių organų ir sudaro pakankamą erdvę apžiūrėti pilvo viduje esantiems organams ir atlikti diagnostines bei gydomąsias procedūras. Vėliau pro papildomus nuo 1 cm iki 2,5 cm pjūvelius (pjūvio ilgis ir skaičius priklauso nuo atliekamos operacijos sudėtingumo ir turimos technikos dydžio), į pilvo ertmę įkišami specialūs chirurginiai instrumentai, kurių darbinė dalis yra panaši kaip įprastų chirurginių instrumentų, tačiau chirurgas juos valdo už pilvo ertmės ribų. Kas vyksta pilvo ertmėje, chirurgas mato telemonitoriuje. Į jį vaizdą perduoda nedidelė telekamera, kurios objektyvas taip pat įleidžiamas į pilvo ertmę.
 
LP metu gali būti pašalinamos kliūtys, jei jų yra. Tačiau jei nėra įtarimų dėl sąaugų, GN yra visiškai pakankama procedūra.
 
GN arba LP atliekama ir prieš PKS gydymą vaistais. T.y. jei gydytojas siūlo vaistais skatinti ovuliaciją, prieš tai būtinai turėtų būti patikrintas kiaušintakių praeinamumas.


Apie PKS paprastai

PKS yra hormonų sutikimas, kuris laikui bėgant gali sukelti kur kas daugiau sveikatos problemų nei šiuo metu pasireiškiantys vienas ar keli simptomai. Moterims šis sindromas pasireiškia skirtingai, o vienų vaistų jį gydyti nėra. Gydomi atskiri simptomai ir deja, ne visuomet sėkmingai. 
Neretai moterys sužino šią diagnozę tik pradėjusios varstyti gydytojų duris, kuomet mėginimai pastoti metus ir daugiau būna nevaisingi. Privatūs vaisingumo specialistai mielai pasiūlo nepigiai kainuojančias ir vis dar valstybės nekompensuojamas nevaisingumo gydymo procedūras - ovuliacijos stimuliaciją vaistais, inseminaciją ar net IVF. Deja nei viena šių procedūrų neišgydo nuo PKS, nors ir padeda apeiti bene skausmingiausią problemą - nevaisingumą.

O vis dėl to, ir be gydytojų pagalbos stebuklų įvyksta, nes net sergant PKS pasitaiko vienas kitas ciklas su ovuliacija, tad mėginti tikrai verta. Ir prieš atsiduodamos į gydytojų rankas pamėginkite pačios sau padėti, o šis puslapis, tikiuosi, pagelbės natūraliai kovoti su PKS simptomais.
  

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą